Se circulă în condiții de iarnă pe drumurile din vestul țării după ninsorile din ultimele 24 de ore. În prezent, nu există nici un tronson închis, însă unele porțiuni sunt acoperite cu zăpadă îmbinată cu material antiderapant. Potrivit Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Timișoara, în cursul nopții trecute s-a acționat cu 212 autoutilaje și s-au răspândit peste 1900 tone material antiderapant pe drumurile naționale și autostrăzile din vestul țării.
Situația pe județe se prezintă după cum urmează:
Județul Caraș-Severin: 49 autoutilaje și 645 tone antiderapant:
Județul Arad: 24 autoutilaje și 113 tone antiderapant;
Autostrăzi: 72 autoutilaje și 531 tone antiderapant;
Județul Hunedoara: 27 autoutilaje și 130 tone antiderapant;
Județul Timiș: 40 autoutilaje și 490 tone antiderapant.
„Recomandăm conducătorilor auto să circule cu viteza adaptată la condițiile de trafic și de drum, să ia în considerare că distanța de frânare crește pe un carosabil umed sau alunecos, să nu se angajeze în depășirea coloanelor de autovehicule și să permită acțiunea utilajelor de deszăpezire. Pentru deplasarea pe drumuri acoperite cu zăpadă, gheață sau polei este obligatorie echiparea autovehiculelor cu anvelope de iarnă”, transmite DRDP Timișoara.


