Direcția Silvică Caraș-Severin a anunțat că în sezonul rece 2023-2024 vor fi puse la dispoziția populației 43.000 de metri cubi de lemn de foc.
La data de 26 septembrie, în depozitele Direcției Silvice, existau 8.171 de metri cubi de lemn destinat vânzării către populație. În total, au fost depuse cereri pentru un volum de 11.050 de metri cubi de lemn, care vor fi onorate în ordinea înregistrării.
Până la finalul lunii august, au fost vânduți 36.300 de metri cubi de lemn pentru încălzirea locuințelor, cu 2.000 de metri cubi mai mult decât în aceeași perioadă a anului trecut.
Pentru această iarnă, Direcția Silvică estimează că va fi necesar un total de 43.000 de metri cubi de lemn de foc pentru populație.
De asemenea, în anul 2023, Direcția Silvică a pus la dispoziție întreaga cantitate de lemn disponibilă pentru încălzirea locuințelor și a făcut demersurile necesare pentru a rezolva cererile de lemn de foc și de marcare în proprietățile private.



